TV program | DVD v časopisech | Filmy online | Filmová hudba | DVD levně | Filmový portál Filmynovinky.cz

Filmoláda.cz

Film, Kino, Filmové novinky, Program kin, Premiéry, Návštěvnosti kin, Recenze filmů, DVD, VHS


Magazín

Orel deváté legie aneb po stopách legionářské cti

Orel deváté legie aneb po stopách legionářské cti

Čest a úcta ve světě násilí, odplaty a nenávisti. Zhruba takto bychom mohli jednou větou popsat nedávno natočený historický trhák z období starého Říma. Film není o dech beroucích efektech, ani o čím dál tím častěji vyhledávaných fantasy motivech.

 

Autor: admin | 6.6.2011 | přečteno 4400x | komentáře (0) Vytiskni stránku Přeposlat článek
Zařazeno do rubrik: FILM, Válečný/Historický, Akční, Drama, Recenze
(reklama)

 

 

 

Snímek se dá vlastně bez větších obtíží přirovnat k Centurionovi, kterého jsme mohli sledovat v kinech na začátku roku. Centurion se docela povedl a nutno říci, že se povedl i snímek Orel deváté legie.

 

 

 

 

Nákladné efekty nahrazují akční kreace hbité kamery a fantasy motivy jsou snadno postradatelné díky temné atmosféře, která umocňuje divákův neklid někdy až na samou hranici snesitelnosti. A atmosféra je právě to, co snímku zaručuje jistou exkluzivitu i v době nákladných efektů a oblíbených filmových výletů za hranice reálna.

Děj filmu se odehrává ve 2. století našeho letopočtu na území Britanie, kde působí předsunuté římské posádky nucené pravidelně bojovat s tamními usedlíky. Jednoho dne se na tomto místě objevuje mladý římský voják Marcus Flavius Aquila, který má za cíl získat zpět čest své rodině, kterou právě na tomto území před mnoha lety ztratil jeho otec tím, že neubránil znak dominance a výjimečnosti římských legionářů, zlatého orla. Marcus se nejprve rozhodne realizovat svůj záměr prostřednictvím chrabrého boje. Po vážném zranění je však poslán  do nuceného vojenského důchodu. Po svém zotavení se však rozhodne ve svém původním plánu pokračovat a vydává se s britským otrokem Escou za hranice římské moci, Hadriánovu zeď, aby našel pohřešovaného orla deváté legie a jednou provždy obnovil ztracenou čest.

Na pozadí historických okolností se tak začíná rozvíjet zvláštní přátelství mezi Marcusem a Escou, které nakonec v jistém smyslu potlačuje brutalitu a bezohlednost okolního světa.

 

Za povšimnutí stojí fakt, že se tvůrci nesnažili příliš pozitivně stylizovat hlavní hrdiny snímku. Říman, ač jsou pro něho čest a odvaha těmi nejvyššími ctnostmi, je schopen zabít dítě, pakliže to je nutné pro jeho vlastní přežití. Je také zajímavé, že barbar Esca má vlastně větší smysl pro přirozenou morálku než sám Říman. Oba však mají společnou úctu k tradicím svých kultur a ztráta důstojnosti je pro ně největší potupou. Oba tedy cítí povinnost dodržovat sliby, jež dali, a tato objektivní skutečnost je vlastně základem jejich subjektivního přátelství. Není až tak moc podstatné jak snímek vlastně dopadne, neboť konec je každému zkušenějšímu divákovi vlastně jasný už při sledování úvodní scény. Temná cesta, jíž ústřední dvojice musí ujít, však stojí za významnější pozornost.

 

 

 

Drama / Válečný / Historický

 

USA, 2011, 114 min

Režie:

Kevin Macdonald

Hudba:

Atli Örvarsson

Hrají:

Channing Tatum, Jamie Bell, Mark Strong, Donald Sutherland, Douglas Henshall, Tahar Rahim, Denis O'Hare

 

 


Facebook Jaggni to! Jaggni to! del.icio.us


(reklama)

Komentáře

Vkládat komentáře mohou pouze registrovaní
Nejsou vloženy žádné komentáře

Uživatel

Seznam DVD

Seznam DVD

Nejčtenější

Ankety


Kterou stanici sledute nejvíce?
Nova (44 %)
(|)
Prima (19 %)
(|)
Čt (13 %)
(|)
Slovenské (9 %)
(|)
Žádné (15 %)
(|)
Celkem hlasů: 751


Filmoláda.cz

DOPORUČUJEME: Avatar - film | HD Trailery