TV program | DVD v časopisech | Filmy online | Filmová hudba | DVD levně | Filmový portál Filmynovinky.cz

Filmoláda.cz

Film, Kino, Filmové novinky, Program kin, Premiéry, Návštěvnosti kin, Recenze filmů, DVD, VHS


Magazín

Průvodce k rozpoznávání tvých svatých

Průvodce k rozpoznávání tvých svatých

 

Minulost je nám stále v patách a ať se na ni sebevíce snažíme zapomenout, často zjišťujeme, že se nás drží o to pevněji. Možná snad výhradně ona je za našimi úspěchy či neúspěchy odehrávajícími se v přítomnosti. 

 

Autor: admin | 6.6.2011 | přečteno 2502x | komentáře (0) Vytiskni stránku Přeposlat článek
Zařazeno do rubrik: Krimi, Drama
(reklama)

 

Americký režisér Dino Montiel měl naštěstí k realizaci svého režisérského debutu s nezvykle dlouhým  názvem Průvodce k rozpoznávání tvých svatých k dispozici mnoho inspirace, která svou povahou předurčovala, že výsledný snímek nebude zařazen do pomyslné kategorie "obyčejný film". K ruce měl zejména nevšední scénář prodchnutý silnými emocemi, drsnou atmosférou newyorských ulic a zkušenost z dětství, kterou se mu ve filmu podařilo vkusným způsobem využít. Pro svůj projekt si vybral posledního Sherlocka Holmese, Roberta Downeye Jr., stále časteji obsazovaného nadějného herce Shiu Labeoufa, charismatického Channinga Tatuma, kterého jsme nedávno mohli vidět v kinech ve filmu Orel deváté legie, a newyorského obra s italskými kořeny Chazze Palminteriho. Ten na sebe upozornil zejména rolí autoritativního mafiána Sonyho v režisérské prvotině Roberta de Nira s názvem Příběh z Bronxu.

Nutno říci, že režisérovy volby se vyplatily a divák dnes má možnost sledovat jeden z těch filmů, které lze jen velmi těžko zaškatulkovat, a které v člověku dlouhodobě zanechávají pocit silného zážitku.

Děj snímku se odehrává v newyorské čtvrti Queens, kde žije mladý Dito se svou poněkud submisivní matkou a dominantním otcem. Jeho vztah k rodičům se zdá být nejprve nepříliš problematický, nicméně divák si postupně začíná uvědomovat hlubokou propast zející mezi ním a jeho otcem.

Ditův svět však kromě rodičů a specifické atmosféry newyorských ulic výrazně formuje také skupina jeho kamarádů. Jejich svět je složen z identických dnů naplněných chtíčem, sexualitou, alkoholem a bezvýznamnými šarvátkami.

Dito zkrátka vnímá svět optikou své čtvrti a vše mimo Queens na něho působí pomalu jako jiný vesmír. Je si téhle situace sice neurčitě vědom, ale nesnaží se jí reflektovat. Má koneckonců vše co potřebuje, vše co zná.

Jeho životní postoj se však změní s příchodem mladíka z Irksa, který je plný touhy po poznání a po nových zážitcích. Dito společně s ním zjišťuje, že život mimo Queens vlastně vůbec nezná, a dokonce si začíná uvědomovat, že pořádně nezná ani svou čtvrť.

Dvojice se tak společně vydává na cesty za hranice, které Dito dříve nepřekročil a kterých si ani pořádně nebyl vědom. Se stoupajícím nadšením z fascinace novými věcmi však stoupá také nechutenství a odpor jeho čtvrti, kamarádů a rodiny, která Ditově nové vášni nerozumí a cítí se být ošizena o jeho pozornost.

 

 

Začíná tak pomyslný boj mezi jeho novou touhou pronikat za rámec každodennosti  a  každodenností samotnou. Začíná boj mezi minulostí a budoucností. O adeptovi na vítězství divák pochybovat nemůže, neboť film je postaven na Ditově návratu do své rodné čtvrti, kterou nakonec jako mladík opustil. Kdo však opravdu vyhrál po zhlédnutí filmu jasné není. Dokonce není ani jednoznačné, zda nějaký boj vůbec kdy začal. Dito totiž v dospělosti napsal úspěšnou knihu o svém životě, ze kterého utekl, a de facto díky němu zaznamenal všeobecný úspěch. Kdyby tento život nikdy nežil, úspěch by se nedostavil. Kdyby však neutekl, úspěch by ho pravděpodobně minul také. Lze vztah minulého a budoucího vlastně nazvat bojem? K čemu v jeho životě došlo? Dito si 20 let po svém odchodu ze své čtvrti myslel, že to ví. Myslel si, že bojoval a zvítězil. Po svém opětovném návratu však zjišťuje, že se věci ve skutečnosti mají trochu jinak…

 

Drama / Krimi

USA, 2006, 96 min

Režie:

Dito Montiel

Hudba:

Jonathan Elias

Hrají:

Robert Downey Jr., Chazz Palminteri, Shia LaBeouf, Dianne Wiest, Channing Tatum, Rosario Dawson, Eric Roberts, Melonie Diaz, Anthony DeSando, Michael Rivera

 


Facebook Jaggni to! Jaggni to! del.icio.us


(reklama)

Komentáře

Vkládat komentáře mohou pouze registrovaní
Nejsou vloženy žádné komentáře

Uživatel

Seznam DVD

Seznam DVD

Nejčtenější

Ankety


Kterou stanici sledute nejvíce?
Nova (44 %)
(|)
Prima (19 %)
(|)
Čt (13 %)
(|)
Slovenské (9 %)
(|)
Žádné (15 %)
(|)
Celkem hlasů: 751


Filmoláda.cz

DOPORUČUJEME: Avatar - film | HD Trailery