TV program | DVD v časopisech | Filmy online | Filmová hudba | DVD levně | Filmový portál Filmynovinky.cz

Filmoláda.cz

Film, Kino, Filmové novinky, Program kin, Premiéry, Návštěvnosti kin, Recenze filmů, DVD, VHS


Magazín

The Expendables: Kteří herci jsou (ne)Postradatelní?

The Expendables: Kteří herci jsou (ne)Postradatelní?

Tento týden vtrhne do kin splněný sen filmových diváků, kteří z většiny už do školy dávno nechodí. Pokud tedy nepracují jako učitelé. Legendy akčního filmu z 80. let se sejdou na plátně ve snímku jedné z nich, Sylvestera Stallonea. Které tváře jsou v takovém nářezu (ne)postradatelné?

Autor: Jakub Ehrenberger | 16.8.2010 | přečteno 4157x | komentáře (0) Vytiskni stránku Přeposlat článek
Zařazeno do rubrik: FILM, Žánr, Dobrodružný, Akční, Thriller
(reklama)

Sylvester Stallone

 

Rodák z New York City a přední postava akčního filmu 80. let. Kdo by řekl, že už tehdy mu bylo kolem čtyřicítky. „Sly“ je stále v kondici a čtyřiašedesát let po svém narození nám to hodlá ve filmu Expendables: Postradatelní dokázat.

 

Začínal nenápadně, třeba jako Machine Gun Joe ve snímku Death Race 2000 (1975), který se nedávno dočkal remaku. O rok později vytvořil kultovní postavu boxera Rockyho (1976). K filmu o „italském hřebci“ tehdy sám napsal scénář, který se podobně jako Stalloneův herecký výkon dočkal nominace na Oscara. Do Rockyho boxerek se vrátil v průběhu let ještě pětkrát, naposledy triumfálně v „šestce“ nazvané hrdinovým celým jménem Rocky Balboa (2006). Předchozí příběh přitom vznikl v roce 1990 a dlouhou dobu to vypadalo, že Rocky už se do ringu nevrátí.

 

O dva roky později resuscitoval „Sly“ dalšího nepostradatelného hrdinu akčního žánru, Johna Ramba, jehož předchozí tři příběhy vznikly všechny v 80. letech. Stallone se také objevil v u nás často reprízovaných akčních snímcích Demolition Man (1993) nebo Sejměte Cartera (2000), komiksová adaptace Soudce Dredd (1995) spíše zapadla.

 

The Expendables

 

Ve snímku ztvárnil roli šéfa bandy Barneyho Rosse. V současnosti připravuje pátou a zároveň poslední kapitolu ze života vietnamského veterána Johna Ramba.

 

Jason Statham

 

Britský herec je současnou akční jedničkou, ve hvězdných 80. letech však bojoval leda s pubertou. Prosadil se díky gangsterkách Guye Ritchieho, v nichž však překvapivě nehraje ranaře, ale spíše drobné zlodějíčky a oportunisty.

 

K rolím bijců mu pomohla zejména postava Kurýra Franka Martina (2002, 2005 a 2008), kde plně rozvinul svůj kopací a boxovací potenciál. Že se nebojí také šílenějšího pojetí žánru, dokázal účastí ve snímku Zastav a nepřežiješ (2006), který se též dočkal druhého dílu (2009), nebo rolí v povedeném remaku Death Race 2000, který se v českých kinech promítal s distribučním názvem Rallye smrti (2008). Už se však s výběrem rolí i výrazně spálil (Ve jménu krále).

 

The Expendables - Lee Christmas

 

Jasonově filmografii jsme se věnovali v samostatném článku. Ve snímku Postradatelní vtiskl svůj úder do pěstí Leeho Christmase, Rossova parťáka. V budoucnu by se měl objevit hned v několika akčních snímcích (The Mechanist, Blitz…), z nichž nejbizarnější je bezesporu role v adaptaci Romea a Julie. Půjde o animovanou fantasy o válčících skupinách domácích a venkovních skřítků.

 

Jet Li

 

Nepříliš vysoký Číňan (168 cm) se musel prosekat a probít konkurencí čínských herců, což mu zabralo asi deset let jeho kariéry. Z jeho raných děl z hongkongské bojové školy si těžko vyberete reprezentativní snímek známý širší veřejnosti (snad Wong Fei-hung z roku 1991 nebo pozdější Legenda o Červeném draku).

 

Amerika si jej výrazně začala všímat až na sklonku milénia, kdy dostal hlavní role i mimo hongkongskou produkci – Romeo musí zemřít (2000), Polibek draka (2001). Příjemným překvapením a možná doposud nejlepším filmem Jeta Li je velkofilm Hrdina (2002), pozoruhodnou roli nevzdělaného „monstra“ Dannyho mu nabídlo účinkování ve snímku Utržený z řetězu (2005). Zakázané království (2008) i třetí Mumie (2008) však u diváků propadli, a tak za zmínku z posledních let stojí jen role v hongkongském kung-fu Obávaný bojovník (2006).

 

The Expendables - Ying Yang

 

Dalším členem Stallonova likvidačního komanda je Ying Yang s tváří Jeta Li. Další jisté role Jet Li však nemá.

 

Dolph Lundgren

 

Švédský bourák se se Stallonem sešel na place při natáčení Rockyho IV. (1985) a provázel boxera coby Ivan Drago i v dalších dvou snímcích. Dnes už je mu přes padesát. Do paměti se fanouškům béčkových snímků vryl především jako Univerzální voják (1992), kdy si šel po krku s Jeanem-Claudem Van Dammem, též toho času univerzálním vojákem. Oba se ke svým rolím vrátili loni ve snímku Univerzální voják III.: Znovuzrození, který u nás šel jen na DVD a nejspíše nás tak ušetřil zbytečného utrpení. A možná není vší bolesti konec, protože se údajně na rok 2011 chystá díl čtvrtý. Většina dalších Lundgrenových snímků skončila hluboko za očekáváním i těch nejshovívavějších fanoušků.

 

Celkový průměr hodnocení jeho snímků mu jednoznačně zvedne role Gunnera Jensena.

 

Randy Couture

 

Bývalý zápasník se v posledních letech uchytil nejen v sestřihu sportovních zpráv, ale i ve filmech. Pětinásobný vítěz Ultimate Fighting Championship to má bezpochyby v genech, ale že by se snad v dohledné době dočkal nějakého vlastního akčního filmového výprasku, to se nejspíš očekávat nedá. Uvidíme, jak se mu budou rozdávat rány po boku dalších ranařů.

 

Pro více informací o herci sledujte ve snímku postavu Tolla Roada.

 

The Expendables - Ying, Gunner a Barney

 

Steve Austin

 

Bývalý profesionální wrestler z Austinu v Texasu (odtud umělecké příjmení). Objevil se ve vyvražďovačce Zabij, nebo budeš zabit (2007) a po boku Adama Sandlera ve vězeňském sportovním dramatu Trestná lavice (2005). Slavný komik jej dokonce označil za jednoho z nejoblíbenějších herců, s nimiž mohl spolupracovat.

 

Steve Austin ztvárnil ve filmu Painea a má slušně nakročeno rozjet vlastní filmografii. V rodinném snímku The Boxer and the Kid (2011) však nejspíš moc jeho direkt neuvidíme.

 

Mickey Rourke

 

Zapomenutý a znovu nalezený Mickey Rourke. Svět už jej odepsal a Mickey se v určité fázi svého života pokusil odepsat sám. Nevyšlo mu to, přestože se drogami a alkoholem zničil až na samou podstatu lidství. Před kamerou se objevoval už v 80. letech (Dravé ryby - 1983), pak se kvůli neúspěchům svých snímků herectví na pár let vzdal a věnoval se profesionálnímu boxu.

 

V 90. letech odmítl roli Butche v kultovním snímku Pulp Fiction: Historky z podsvětí (1994), když upřednostnil hlavní part v průměrném snímku Trestanec F.T.W. (1994). Zájem diváků i studiových šéfů mu opět vrátili až bijec Marv ze Sin City: Město hříchu (2005) a především Randy z Wrestlera (2007), který mu vynesl nominaci na Oscara.

 

The Expendables - Paine

 

Naposledy se nám představil coby záporák Ivan Vanko v Iron Manovi 2 (2010) a po svém zmrtvýchvstání si rozhodně nemůže na nedostatek nabídek stěžovat. Dva snímky už jsou v postprodukci, další se právě chystá. Sedne mu role Toola?

 

Arnold Schwarzenegger

 

Co čekáte, že vám tady napíšu? Všechno? Ne. To si ze mě teď děláte legraci, že? Takže jen telegraficky. Rakousko. Svalovec. Hollywood. Conan. Terminátor. Predátor. Komedie Ivana Reitmana. Terminátor 2. Vícekrát akční hrdina, jednou Poslední. Terminátor 3. Guvernér Kalifornie. Expendables.

 

Ten chlap je legenda a všichni to tady víte. A je to taky kabrňák, že se nechal ukecat alespoň ke krátkýmu cameu. Behold!

 

Bruce Willis

 

Narodil se v Německu, ale vyrůstal už v Americe. Na herectví se dal, aby se odnaučil koktat. Prosadil se až na sklonku 80. let, přestože Zlatý glóbus získal za roli v seriálu Měsíční svit, který běžel už od poloviny 80. let. Roku 1988 si zadělal na jednu ze svých nejznámějších rolí, když newyorský policista John McClane poprvé čelil Smrtonosné pasti. K postavě se vrátil. Třikrát. Naposledy ve Smrtonosné pasti 4.0 v roce 2007.

 

Své nejslavnější role ztvárnil především během 90. let. Poslední skaut (1991), Pulp Fiction (1994), 12 opic (1995), Armaggedon (1998). Po víceméně akčním období se vrhl také na komedie (Můj soused zabiják), které v současnosti střídá s akčnějšími party. Jeho poslední snímek, sci-fi Náhradníci (2009), se s přílišným nadšením nesetkal, ale na Willisovu kariéru by ani čtyři podobné snímky vliv neměly. Herecký plán má v následujícím roce plný.

 

The Expendables - Tool a Lee Christmas

 

Přijal cameo, jeho postava se jmenuje Mr. Church.


Kdo v téhle partě chybí?

 

Ano, je to sbírka obdivuhodného rozsahu, přesto vás jistě napadají další jména. Zesnulý David Carradine, Jean-Claude Van Damme, Jackie Chan, Steven Seagal nebo (můžu vůbec to jméno vyslovit?) Chuck Norris! To jsou harcovníci, jejichž kopy a háky lámaly nepřátelům končetiny a divákům srdce. Sylvester Stallone nám nabízí stroj času zaměřený zpátky do let 80. a 90. Přestože jim vrásky už nikdo nevyhladí, oni toho určitě vyhladí hodně…

 

Expendables: Postradatelní mají premiéru ve čtvrtek 19.8.!

 

 

Přečtěte si k tématu:

PROFIL Mickey Rourke: Strnitá cesta talentovaného herce k uznání (12.2.2009)

The Expendables: Sly a Arnie spojí své síly (1.3.2009)

The Expendables: Sylvester Stallone na prvních fotkách (15.4.2009)

Jason Statham je novým The Mechanist (15.5.2009)

PROFIL Jason Statham: Kariéra krok za skokem (2.8.2009)

Rambo 5 žije (1.9.2009)

The Expendables: Nová fotka Slyho + vysvětlení názvu filmu (3.10.2009)

Nadupaný trailer na Stallonovy Expendables (2.4.2010)


Expendables: Postradatelní (The Expendables)

USA 2010, 103 min

Akční / Dobrodružný / Thriller

Režie: Sylvester Stallone

Scénář: Dave Callaham, Sylvester Stallone

Hudba: Brian Tyler

Hrají: To nemyslíte vážně, že? Právě jsem vám to snad napsal dost podrobně, ne?

 

(karta filmu v naší databázi)

 

Photos copyright @ Lionsgate


Facebook Jaggni to! Jaggni to! del.icio.us


(reklama)

Komentáře

Vkládat komentáře mohou pouze registrovaní
Nejsou vloženy žádné komentáře

Uživatel

Seznam DVD

Seznam DVD

Nejčtenější

Ankety


Kterou stanici sledute nejvíce?
Nova (44 %)
(|)
Prima (19 %)
(|)
Čt (13 %)
(|)
Slovenské (9 %)
(|)
Žádné (15 %)
(|)
Celkem hlasů: 751


Filmoláda.cz

DOPORUČUJEME: Avatar - film | HD Trailery